Yargıtay, Hüseyin Çelik'i Tazminata Mahkum Etti

Yargıtay, eski Bakan Çelik'i ve 3 bürokratı verilen kararı uygulamamaktan dolayı tazminat ödemeye mahkum etti.

Yargıtay, Hüseyin Çelik'i Tazminata Mahkum Etti
banner85

 Giresun Eski İl Milli Eğitim Müdürü Halit Azizoğlu hakkında verilen kararı uygulamayan eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve 3 bürokrat Yargıtay tarafından tazminat ödemeye mahkum edildi. Yargıtayın bu kararının temelini  ''Herkesin yargı kararlarına uyma zorunluluğu vardır'' ifadesi oluşturdu.

Halit Azizoğu  2004 yılında Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığı’na uzman olarak atanmıştı. Atamanın ardından Azizoğlu  bu kararın iptali için dava açtı. Mahkeme, önce yürütmeyi durdurma kararı verdi ardından atama işleminin iptaline hükmetti.Karara rağmen, dönemin Milli Eğitim Bakanı Azizoğlu eski görevine tekrar atanmadı.Azizoğlu, yargı kararını uygulamayan dönemin Milli Eğitim Bakanı Çelik, Bakanlık Müsteşarı, Personel Genel Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı hakkında Ankara 22’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’ne manevi tazminat davası açarak 20 bin TL talep etti.

''Yargıya Uymak Zorundasınız''

Mahkeme davayı reddetti. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi'ne gitti. Daire “Tazminat ödenmesi gerekir” diyerek kararı bozdu. Bozma kararından sonra dosya tekrar yerel mahkemenin gündemine geldi. Mahkeme ilk kararında direndi. Direnme üzerine dava dosyası Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na gitti. Kurul oy çokluğuyla, direnme kararının bozulmasına hükmederek, Azizoğlu’na tazminat ödenmesine karar verdi. Gerekçeli kararda, Yargıtay içtihatlarında yargı kararlarını uygulamayan, kamu görevlilerinin hukuki sorumluluğunun bulunduğuna dikkat çekildi.

Azizoğlu’nun avukatı Ali Altay, süreci şu şekilde aktardı: “Müvekkilim, İl Milli Eğitim Müdürü iken 2003 yılında, APK uzmanı olarak görevlendirildi. Mahkeme, kararıyla göreve iade edildi. Ancak görevden tekrar alındı. Yargı kararının uygulanmaması nedeniyle tazminat talebiyle dava açtık. Mahkeme tazminat ödenmesine hükmetti. Yeniden görevine iade edildi. Ancak tekrar APK uzmanı olarak görevlendirildi. Mahkeme bu sefer de yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Bu karar da uygulanmadı. Bunun üzerine ikinci defa eski bakan ve bürokratlar hakkında dava açtık. Bu sefer tazminat talebimiz reddedildi. Temyiz ettik. Yargıtay bizi haklı buldu. Direnme kararı üzerine dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun gündemine geldi. Kurul 44 evet ve 3 hayır oyuyla eski bakan ve bürokratların tazminat ödemesine karar verdi. Karşı taraf ‘karar düzeltme’ talebinde bulundu. Başvuruya ilişkin kurul henüz kararını vermedi.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.